Tinkerbell’in Dublajı

Ayşe ARMAN Dublaj Yaptı.
Hafta sonu çizgi film seslendirmesi yaptım. Tinkerbell filmi seslendirdim. Bu, ikinci deneyimim. Şahaneydi.
İmaj Stüdyoları’nda Volkan Severcan’ın ekibiyle, sevgi dolu bir ortamda, güle oynaya…  Bana çocuk gibi anlatıyorlar:
“Mikrofona çok yaklaşma… Bu ses dediğin şey patlar, gördün mü patladı, hadi bir daha… Daha doğal… Daha coşkulu… Senkron tutmadı, hadi bir daha…

Bu cümleyi üçe bölerek yapalım… Şimdi gülme sesi…Tinkerbell’i İngilizce telafuz ediyor gibi söylüyorsun, lütfen ‘bell’in e’sini daha kapalı söyle…”

Size bir şey itiraf edeyim mi? Ben büyülendim.

Ses denilen şeyin gücüne inanamadım. Yüzünün, kaşının hareketi bile önemli. Gülümsüyorsan sesin farklı çıkıyor, suratını asıyorsun farklı. Sonra nefes ne kadar önemli bir şeymiş. O stüdyo da bir içim su zaten, dünyanın en sayılı stüdyolarından biriymiş Cemal Noyan’ın İmaj’ı, montaj odaları da müthiş, son derece medeni insanlarla çalıştım ve çok keyif aldım.

Bir de heyecan yaptım.

Çünkü Alya’nın en sevdiği karakterlerden birinin arkadaşını seslendiriyordum.

Tinkerbell’in dört melek arkadaşı var, onlardan biri: Iridessa.

Adam gibi yapamazsam, doğal olamazsam, Alya hesap sorar sonra bana!

Bu arada ilk seslendirdiğim çizgi filmin adı Tinkerbel 2’ydi. Başkalarına özenmenin değil, kendi özelliklerini fark etmenin önemini anlatıyor. Bu sefer ki Tinkerbell Kayıp Hazine, o da hayattaki en hakiki mürşit dostluktur gibi bir mesaj veriyor.

Biraz olsun benim de emeğim geçti diye inanılmaz gururluyum.

Bu arada esas kız: Tinkerbell’i Aysun Topar seslendiriyor. Fawn’ı Damla Babacan, Silver Mist’i Burcu Başaran ve Rozetta’yı Gülben Ergen. Gülben seslendirmiş, sonra da doğurmaya gitmiş!

Bütün İmaj ekibine teşekkür ederim.

Yine bir çizgi film olursa, koşa koşa gelirim.

Söz, cümlenin sonunda sesimi düşüreceğim!

2 Yorum

  • demet germenli dedi ki:

    ben de seslendirme yapabilirim. kamu kurulunda çalışıyorum. sesime güveniyorum diksiyonuma da denemek isterim. umarım ilgilenen biri okur ve dikkate alınır. şimdiden teşekkürler.

  • Dicle Su Encan dedi ki:

    merhaba 🙂 yazdıklarınızı okudukça bende heyecanlanmaya başlıyorum. Daha 13 yaşındayım . Birisi bana bu yaşlardayken seslendirme ve (filmlerde çocuk karakterleri için) ne yapabileceğimi anlata bilir mi?

Yorum yazabilirsiniz...

Not: Yorumunuz moderatör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.