Hollywood’un Dublajcıları

Dünya starlarını Türk sesiyle bize tanıtan dublaj sanatçıları gizli kahramanlar olarak kabul ediliyor.

Aslında hayranı olduğumuz yabancı yıldızlar başarılarını bir nebze de olsa onlara borçlular.

İşte Hollywood starlarının seslendirmesini yapan ve sesi özdeşleşen ünlüler:

JACK NICHOLSON: Batman, Ölüm Kapıyı Çalınca ve daha birçok filmlerinde Jack Nicholson’ı seslendiren Nüvit Candener’in sesi sanatçıyla özdeşleşti.

ANTONIO BANDERAS: Sanatçıyı Kuralsızlar, Zorro Efsanesi gibi daha birçok filminde Cem Kurdoğlu seslendirdi. Türk izleyicisi için Kurdoğlu’nun sesi bir anlamda Banderas’ın sesi oldu.

MEL GIBSON: Hollywood’un ünlü yıldızını birçok filminde Volkan Ateş Akyılmaz seslendirdi. Gibson, Volkan Ateş Akyılmaz’ı resmi sesi olarak onayladı.

CHARLIZE THERON: Aeon Flux, Tek Başına, Şeytanın Avukatı filmleriyle beyazperdenin unutulmaz isimleri arasına giren Charlize Theron’a ülkemizde Burcu Basaran sesiyle hayat veriyor.

KEVIN COSTNER:Kusursuz Dünya, The Bodyguard, Düşler Tarlası, Aşkın Gücü filmlerinde Costner’in sesini Sungun Babacan seslendiriyor. Ünlü oyuncuyu başka biri seslendirdiği zaman hayranlarından forum sitelerinde tepki mesajları yağıyor.

NICOLAS CAGE: Kaya, Fırtınalı Hayatlar ve daha birçok filminde Nicolas Cage’a seslendirme yapan sanatçı Uğur Taşdemir’in sesi çok beğeniliyor.

TOM CRUISE: Vampirle Görüşme, Azınlık Raporu gibi dev yapımlarda Tom Cruise’u seslendiren Songun Babacan’ın sesi, 2007 DNS ödül töreninde ‘Özdeşleşen Ses Ödülü” aldı.

BRAD PITT: Meet Joe Black, Vampirle Görüşme filmlerinde Brad Pitt’i, Murat Şen seslendiriyor.

KIM BASINGER: Asla Asla Deme, Giriş Kapısı ve birçok filminde Basinger’a ses veren Figen Sumeli özdeşleşen seslerin başında geliyor. DEMI MOORE: Mr.Brooks, Kusursuz ve daha birçok filmde Demi Moore’u başarıyla seslendiren Berna Başer’in sesi dünya starının bile hoşuna gitti.

LEONARDO DI CAPRIO: Kanlı Elmas, Titanic gibi Caprio’nun Türk izleyicileri tarafından sevilmesini sağlayan rolleri seslendiren Ahmet Taşar’ın sesi geçen süre içerisinde Caprio ile özdeşleşti.

JODIE FOSTER: Ünlü yıldız birçok filmini Zeyno Eracar seslendirdi. Forum sitelerinde de Zeyno Eracar’ın sesinin Foster’ı çok iyi yansıttığını belirten sinemaseverler, ikilinin özdeşleşti konusunda birleşiyor.

Kaynak: BUGÜN GAZETESİ (Batuhan ÖZKARDEŞLER)

6 Yorum

 • murat ince dedi ki:

  Cesur yürek filminin vcdden önce cine5 için yapılan dublajında Mel gibson ı Bora Sivrinin seslendirdiği dublajlı filmi arıyorum.Tiglon çoğaltımı vcd yi hiç beğenmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  Murat İNCE

 • Gökhan ÖZKARA dedi ki:

  Sandra Bullock’a da o güzel sesiyle can veren sayın Müge ORUÇKAPTAN’ı da unutmayalım lütfen.

  Ayrıca, birlikte büyüdüğümüz Taş devrinin Fred Çakmaktaşı ve Silvester STALLONE’a ses veren sayın Sezai Aydın’ı da bu listede görmek isteriz. 🙂

 • melih dedi ki:

  Silvester Stallone = Sezai Aydın

 • okan dedi ki:

  tabi ki en güzeli ve en komik olanı JİM CARREY=YEKTA KOPAN lütfen unutmayalım o olmasa JİM CARREY fılmlerı ızlenemez…..saygılar:D

 • zümrüt dedi ki:

  Gerard Butler’a da en çok Tolga Tibet’in sesinin yakıştığını söylemeden geçmek istemedim ve bu konuda benim gibi düşünen çok sayıda tanıdığım var.Şu an seslendirenin ismini hatırlayamıyorum ama Gerard’ı 300 filminde seslendiren sesi benimsemekte oldukça zorlandım.Gerard’ı her zaman Tolga Tibet ile duymak istiyoruz 🙂

 • Mustafa dedi ki:

  türkiyede yapılan en iyi şey sadece türkçe dublaj olduğunu düşünüyorum holywood filmlerini izlerken türkçe dublaj cok iyi senkronize oluyor tabiki istemi betil-gandalf(hür havayi cigerine cek dostum) repliğini unutmamak elde değil:)

Yorum yazabilirsiniz...

Not: Yorumunuz moderatör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.