Dublajda Üst Konuşma

Seslendirme ve dublaj mesleğinde sık karşılaşılan durumlardan biri de, üst konuşmalardır. Bu, aynı zamanda, bir seslendirme sanatçısının mesleğini ne kadar iyi yaptığının en önemli göstergesidir. Çünkü ne kadar yetenekli olursa olsun, üst konuşmalara dikkat etmeyen bir seslendirme sanatçısının başarılı olması olanaksızdır.

b

Üst konuşma, konuşan seslendirme sanatçılarından birinin sözü bitmeden diğerinin başladığı konuşmalar demektir.

Çevirmen, sanatçıya kolaylık olması amacıyla, üst konuşma olan yerleri (Üst) ya da (ü) biçiminde belirtir.

Üst konuşmayı LABARBA’dan ayıran en önemli özellik, konuşanların belli ve konuşulanların anlaşılır olmasıdır.

10 Yorum

 • Tuğçe dedi ki:

  Seslendirme yapabileceğimiz stüdyolar konusunda beni bilgilendirebilir misiniz?

 • Kübra dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 18 yaşında ÖSS’ye hazırlanan bir gencim.Çocukluğumdan beri etrafımdaki insanlardan aldığım en büyük önerilerden biri de seslendirme ajansına kayıt olmamdı ve zaman geçtikçe bende, bu durumun uyandığını farkettim. yaşıma rağmen çok rahatlıkla kadın, çocuk ve bebek seslerinin türlerini çıkartabiliyorum ve bu durumun üstüne eğilmek istiyorum. buradan istediğim ne gibi yollardan geçmem gerektiğidir. bu konuda tatmin olursam sevineceğim… iyi günler.

 • evren dedi ki:

  yukarda yazdıklarınızı okuyunca, bizimde, seslendirme ile ilgili ne yapmak üzere olduğumuzu yazayım da, ilgilenen arkadaşlar çalışmaya katılabilsin:

  Bahariye film günlerini eylül ayında 3 gün sürecek film gösterimi, sinema konulu çalıştaylarla düzenliyeceğiz…her ay devam etmesi de düşündüğümüz durumlardan biri…her ay her filme, trt uslubunda gördüğümüz, yorumla anlatı olacak şekilde anlatıcılı fragmanlar yapacağız…ee ilgilenmek isteyenler, halen amatör olduğumuz bahariye film ekibine katılabilir…

  bahariyefilm@hotmail.com

 • evren dedi ki:

  kübra, taner ve tuğçe’ye duyurulur…söyliyeyimde ayıp olmasın,,

 • Kübra dedi ki:

  Yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. bunu ilgilenmek üzere yazdım bir kenara 🙂

 • süleyman dedi ki:

  uzun zamandır seslendirme yapmak istiyorum.diksiyon eğitimide aldım.ama bu işe nerden başlıyacağımı bilemiyorum.beni bilgilendirirmisiniz.

 • ilker ışıl dedi ki:

  denizlide ikamet etmekteyim. felsefe ve eğitim bilmleri branşlarında öğretmenlik yapmaktayım. çok farklı kişilerden sesimin seslendirme için çok uygun olduğu yorumu üzerine seslendirme konusu araşatırmaya başladım. okadar ki sesimi okna bayülgenin sesine benzetenlerde var ses tonlamaları ile derslerimi ilginç hale getirdiğim için sınavda kulaklarında anlattığım konuları duyduklarını öğrencilerim ifade ederler. sesimi kuyllnarak istediğim duygu durumunu konuşmaya aktarabilmekteyim. uzun zaman şiiir okudum, aynı zamanda müzikle de ilgililylim müzik kulağım oldukça iyidir. şan dersleride aldım diyafram eğitimim de var…ayrıca bir çok organizsayonda sunuculuk görevide aldım mesleğim gereği… ancak denizlide ikamet etmem konuya uzak kalmama neden oluyor… acaba bu noktada ne yapmam gerekir. yardımcı olursanız sevinirim.

 • serkan dedi ki:

  Bulut Atlası filminde tom hanks’i seslendiren kimdir?

 • Bilge Büşra dedi ki:

  Gerçekten böyle seslendiricilere ülkemizin ve dünyamızın ihtiyacı var.

 • mazlum dedi ki:

  harika çok güzel çok begendim

Yorum yazabilirsiniz...

Not: Yorumunuz moderatör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.