Yeni Sesler ve Renkler

Büyüklüğü 5.5 milyar dolara ulaşan reklam ve yapım sektörü, birçok meslekten insan için hobi ya da ikinci iş kapısı oldu. Cast ajanslarına başvuran seslendirme ve oyuncu adaylarının arasında ekonomist, bankacı, doktor, mühendis, öğretmen ve öğrencilerin sayısı ciddi bir paya ulaştı.

Serdar Artuç 38 yaşında. Elektrik-Elektronik Yüksek Mühendisi.Amerikalı bir enerji şirketinin yöneticileri arasında… Alexander Dawe 33 yaşında ve İngilizce öğretmeni… Ayla Başkurt ise 70′inde emekli bir tercüman… Her biri profesyonel, mesleklerinde başarılı insanlar. Bunun dışında başka bir ortak noktaları daha var: Hobi olarak oyunculuk yapmaları. Son dönemde dizi ve reklam patlaması avukattan, doktora, mühendisten, öğretmene kadar kariyer sahibi binlerce kişiyi oyuncu yaptı. Birçoğu oyunculuğu hobi olarak yapıyor. Ama bu arada ceplerine de hatırı sayılı ek bir gelir girmiş oluyor. Bazen bir günlük oyunculuktan profesyonel işlerinde bir hafta hatta bir ayda kazanabilecekleri parayı kazanabiliyorlar.

Bir markanın yüzü ya da sesi olmak, ekranda kendilerini görmek ayrıca kazançlarını zevk aldıkları bir işle artırmak kariyer sahibi insanların yeni hobisi oldu. Bu ortamı yaratan sayıları hızla artan reklam, dizi ve sinema yapımları.Yapımların sayısının artması profesyonel oyuncuların iş alanını büyütürken, başka meslekten insanlara da sektörün kapılarını açıyor.

Cast ajanslarına kayıtlı 45 bin oyuncu var…

Ses castına da ilgi gittikçe artıyor…

43 Yorum

 • Selçuk dedi ki:

  Sitenizi inceledim. Vermiş olduğunuz bilgiler ve böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkürler.

 • Aslı dedi ki:

  Ben de seslendirme yapmak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

 • serap durmaz dedi ki:

  ben başkent iletişim bilimleri akademisinden sunuculuk spikerlik dersleri aldım.neler tavsiye edersiniz.teşekkür ederim

 • taner dedi ki:

  arkadaşlar size bu işin eğitimini öneririm mutlaka ama mutlaka önce iyi bir eğitimden geçmelisiniz. bununla beraber sesinizi bir kaç değişik tarzda sunabiliyorsanız bu işi kaptınız demektir…ben yirmi küsür ünlünün taklitini yapıyorum çok değişik versiyonlara sesimi getirebiliyorum ve inanın ki bu işi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

 • Aydın dedi ki:

  Tok, gür ve akılda kalıcı bir ses tonum var. Bende sesimi değerlendirmek istiyorum. En son 4 ay önce bir ajansı aramıştım seslendirme için. Sekreter hanımın bana söylediği söz şu oldu ” ama biz Müşfik KENTER gibi duayenlerle çalışıyoruz” bende ” Müşfik KENTER duayen olarakmı doğdu” dedim ve vazgeçtim. Ama benimle konuşan herkes sesini neden değerlendirmiyorsun diye sordukça tekrar aklıma giriyor. Ne önerirsiniz. Saygılarımla.

 • songül dedi ki:

  Merhaba,

  Uzun zamandır hem benim isteyim hemde cevremdeki insanların sesim konusunda tavsiyeleri ile bu sesi değerlendirmem gerektiğini düşündüm ve bir araştırmaya girdim.Ancak yol yordam bilmediğim için bu konuda her hangi bir girişimde bulunamadım.Sesim ve diksiyonum çok iyi bunu değerlendirmek istiyorum. Bu konuda beni yönlendirirseniz çok sevinirim.

  Mutlu günler.

 • Sefa dedi ki:

  Dublaj işini yapmayı bende çok isityorum.Herkes gibi bende tavsiyeler üzerine düşündüm ve neden olmasın dedim.Bu işi yapabilmek için nereye başvurmam gerekiyor ?

 • emre tiryaki dedi ki:

  bende seslendirme yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekli ve gerçekten sesime güveniyorum….

 • Mustafa dedi ki:

  iyi bir ses arıyorsanız buldunuz 🙂

 • Kurtuluş Akgül dedi ki:

  Ben şiir yazıyor ve okuyorum seslendirme yapabilmem için bu işin sınavı mülakatı biryere başvurusu yokmudur?

 • huseyin karadayi dedi ki:

  dublaj yapmak istiyorum bana nasıl yardımcı olursunuz..

 • huseyin karadayi dedi ki:

  dublaj yaopmak istiyorum bana nasıl yardımcı olursunuz..

 • GÖNÜL dedi ki:

  SESLENDIRME BENIM DE BIR DUSUNCEM…YALNIZ BURDAKI YAZILARA BİR DÖNÜS VEYA 2. BİR YORUM YAPILIYOR MU MERAK ETTİM..YANIT ALABILECEKMIYIZ YANI?

 • fatma dedi ki:

  bende seslendirme yapmak istiyorum bana yardımcı olabilirseniz sevinirim

 • sevim dedi ki:

  seslendirme yapmak istiyorum ne yapmalıyım

 • nil dedi ki:

  burada gördüklerim harika şeyler ve ben de seslendirme sanatçısı olmak istiyorum.. bu konuda eğer bana yardımcı olabilirseniz mutlu olurum =)

 • serpil dedi ki:

  farklı şivelerde,farklı tarzlarda hatta değişik seslerle konuşmayı çok seviyorum.ve bunu kullanmayı bu yoldan para kazanmayı düşünüyorum..ne yapmalıyım ?

 • BİLLUR dedi ki:

  iyi calişmalar acaba bu eyitimde mezuniyet gerekiyormu seslendirme yapmak iterim hemde cok insanin icinden gele bileceyi bir iş olursa daha mutlu başarili bir şekilde yapar beni aylem istemediyim işe yerleştirdi sevmediyim icin hep agladim cunki mecburiyetim vardi keşke bende gide bilsem bugibi kurslara gide bilme imkani olan kacirmasin cok guzel bir iş yapıyorsunuz benim gibi kimsenin bonu bukuk kalmasin

 • Çetin Aydın dedi ki:

  Bu iş sadece sesle olmaz, duyguyu sesinize yükleyebilmeniz lazım. Konuşurken kulağa hoş gelen bir çok ses mikrofonda aynı performansı veremez. Bir bilenle yüzyüze gelmeniz ve onun değerlendirmelerini sormanız gerekli.

 • şule dedi ki:

  Arkadaşlar seslendirme yapmak istediğinizi belirtmişsiniz oyunculuk sunuculuk diksiyon spikerlik ve seslendirme yapmak isteyenlerin öncelikle bu işin eğitiminden geçmeliler, bunun için Başkent iletişim bilimleri akademisini’ni tavsiye ediyorum, iyi bir diksiyon eğitiminden hemen sonra bu bu dal’lardan birini seçebilirsiniz.. Ben bu kurumda halen seslendirme öğrencisiyim çok değerli hocalarımız derse giriyorlar ve inanılmaz keyif alıyoruz..
  başarılar..

 • Ayşe dedi ki:

  Ben şiir yazıyor ve okuyorum seslendirme yapabilmem için bu işin sınavı mülakatı biryere başvurusu yokmudur?

 • gülay gaia dedi ki:

  merhabalar,
  seslendirme yapmak istiyorum,bu konuda biraz egitimim ve tecrübem var.aynı zamanda zaten müzikle de ugrasıyorum 13 senedir..ses rengime güveniyorum..
  ilginize tesekkürler.

 • Güniz Şahin dedi ki:

  Yaklaşık 10 sene bir koroda şarkı söyledim. 1997 senesinde nickelodeonda seslendirme yaptım. Daha sonra bu kanal kapandı ve bende seslendirme işine devam etmedim. Kızımla değişik sesleri taklit edereke tiyatro oyunları oynarken bu işi çok özlediğimi fark ettim. Acaba nereye başvurmalıyım? Bana bu konuda yardım ederseniz çok sevinirim.

 • atilla dedi ki:

  çevremdeki insanlar sesimin etkileyici bir tonunun olduğunu ve mutlaka değerlendirmem gerektiğini sürekli olarak söylüyorlar. bana yardımcı olursanız sevinirim.

  teşekkür ediyorum.

 • HEDİYE TEMELLİ dedi ki:

  Seslendirme konusunda iyi bir sese sahip olduğum söyleniyor.Bu konuda çok istekliyim ve sizlerden yol göstermenizi istiyorum.

  Teşekkür ediyorum.

 • ferdi çolak dedi ki:

  sesimi kullandırmak istiyorum normal sesim ince ama sesimi değiştirdiğimde en az polat alemdarın sesi gibi bir ses oluştıurabiliyorum yanı sesimi aniden değiştiriyorum babam gelse tanımaz o an…

 • melike dedi ki:

  merhaba ben 1. sınıf arkeolojı ogrencısıyım fılmlerı ızlıyorum ve genelede tum fılmlerde aynı ses tonları kullanıloyor .. karekterde hep aynı ses tonları . cogundada havada kalıyor bu sesler .. ben renklı şeylerle ilgilenmeyı sevıyorum. bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırım

  teşekkürler

 • leventsonat dedi ki:

  ben sesimin cok bas oldugunu söylüyorum ve beni dinlemenizi ve gereken yerde dublaj olarak seslendirme yapmak istiyorum

 • irrem dedi ki:

  yani söylemek istediğiniz şey aslında eğitim şart mı :/

 • Selçuk dedi ki:

  Merhaba,

  Ben reklamları izlemeyi çok seviyorum. Herkes televizyondaki programları, şovları heyecan ve merakla izliyorken ben reklamlara karşı aynı heyecan ve ilgiyi duyuyorum.

  Benim fikrim şu ki;
  Eğer etkili ve farklı bir ses tonunuz varsa başta bu iş için çok şanslısınız. Ancak etkili bir ses tonu yeterlimi? Bence hayır.

  Nedeni ise çok basit. Her birimiz bir şekilde aldığımız eğitim ve çevresel faktörlerle birlikte bunu amatörce kullanabiliyoruz. Bana göre yetersiz kaldığı kısım ise doğru, düzgün ve güzel bir Türkçe konuşmak bu işi amatörlükten ayıran en büyük fark.

  Bunun için önce bir diksiyon dersi alınması gerektiğini düşünüyorum. Sonrasında ise hangi yönde kendimizi geliştirmek, ilerlemek ya da hobi olarak bunu yapmak istiyorsak o branşın eğitimi ile bunu destekleyebiliriz.

  Kaliteli bir sese sinema, televizyon ve reklamcılık sektöründe her daim ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

  Son olarak, neden bu kadar uzunca bir yazıyı paylaştığıma gelecek olursam. Aslında yukarıda kendini ifade etmeye çalışan bir çok kişi gibi ben de sesime güveniyor ve bunu hem bir eğlence aracı, yani hobi, hem de kendime maddi bir katkı sağlayacak şekilde kullanmak istiyorum.

  Ancak bunu ustalara ve ilgililere sormadan önce kendime şu soruları sordum.

  Yukarıda aynı şeyi ifade eden onlarca kişiden benim farkım ne? Neden ben tercih edilmeli ve nasıl yönlendirilmeyim?

  Benim amacım önce bu işin eğitimini almak. Ancak bu noktada diğer bir sorun ise, şu anda çalışmıyor olmam ve kendi isteğimle işsiz olduğumdur.

  İşin özü, şu anda bu eğitimi alacak bir maddi imkana sahip değilim ama yine de bu sektöre yönelmeden önce eğitimini almayı şiddetle istiyorum.

  Sizce ben ne yapmalıyım?

  İleride belki de elde edeceğim bu profesyonel destekle, kim bilir, büyük keyifle izlediğim ve dinlediğim reklam filmlerine ben de ses verebiliyor olacağım…

  Uzun lafın kısası

  Bu kadar uzunca bir yazıyı okuma zahmetini gösterenlere ise buradan teşekkür ediyor ve bu harika web sitesini yazdıklarımla kirletmemiş olmayı umuyorum.

  Selamlarımla.

 • aslıhan dedi ki:

  bende seslendrme yapmak istyrm bna nasl yardmcı olablrsnz ?? sesim çok tizz herhngi bi çock seslendrme ya da çzgi film seslndrme yapablrm bilginize…

 • alper dedi ki:

  meraba seslendırme iyi olduğumu duşunuyorum tiyatro geçmişimde var acaba önerceğiniz bir ajans var mı? nereye başvurmam gerekiyor yardım ederseniz ıyı olur ilginiz için şimdiden teşekkurler…

 • Ruya dedi ki:

  Merhaba ben kendi halinde net üzerinden bir radyoda djlk yapmaktayım,ses tonumun güzel olması nedeniyle çevremdeki sevdiklerim bana seslendirme yapmamı önerdiler,bende denemek istedim umarım sizde yardımcı olursanız başarılı olabilirim.Kendim şiir yazar ve okurum ,ayrıca bir çok ünlü şairimizin şiirlerinide seslendirmek en büğük zevklerimdendir.Umarım ilgilenirsiniz ve bana yardımcı olursunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

 • Şerife dedi ki:

  Ses tonum herkes tarafından çok beğeniliyor. Arkadaşlarımın tavsiyesiy le sitenize giriş yaptım. Bu işi gercekten yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler:))

 • irem dedi ki:

  merhabalar,ben antalya da ikamet edıyorum ve bu tarz kursların üç buyuk şehır de olması nedenıyle gerekli egıtımlerı alamıyorum..acaba antalya ile baglantılı olan bir şubeniz veya tavsiye edebilecegınız bir yer var mı?ilginiz çin teşekkürler

 • Uzm.Psk.Kazım Yurdakul dedi ki:

  ben de seslendirme yapmak istiyorum. ne yapmalıyım…

 • melike dedi ki:

  Arkadaşlar, affedersiniz ama seslendirme yapmaya başlamadan önce metinleri okuyabilmek gerekir, bunun için de bağlaç olan “de”lerin ve “ki”lerin, soru edatı olan “mi”lerin ayrı yazılması gerektiğini bilmek, ünsüz yumuşamasından haberdar olmak gerekir.
  Başarılar.

 • vahdettin dedi ki:

  selam,
  Yukarıdaki yorumlarınızı okudumda bu konudaki ilgimden dolayı bende paylaşmak istedim. Kurumsal bir firmanın kurumsal müşt.hizm.çalışıyorum. Ekmeğimizi sesimizle kazandığımız belli bi zaman oldu. Herkes içimde iki insan taşıdığımı söylüyor çağrıda ayrı normal konuşmada ayrı 🙂 Bir keresinde yetkili çağrısında konuştuktan sonra başımı kaldırdığımda 15-20 kişinin beni dinlediğini görmüştüm.Bunun çok örnekleri var. Herkes ama herkes güzel yorumlarla beni dürtüp duruyor.Şu sıralar Şİrketin Ivr karşılama anonsuna sesimi verdim bakalım ne çıkacak 🙂 Ivr erkek olmaz derlerse yatar :)Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

 • RAMİS dedi ki:

  Çevremdeki arkadaşlar ve tanımadığım kişiler ses tonumun çok etkileyici olduğunu söylüyorlar vede beğeniyorlar.Onların tavsiyle sitenize başvurdum bu işi yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden Teşekürler.

 • Leyla dedi ki:

  Merhabalar daha önce yerel bir radyoda program sunucusu olarak çalıştım.Sesimin iyi olduğunu düşünüyorum ve bu konuda ilerlemek bu işi yapmak istiyorum. Teşekkürler 🙂

 • Mesude dedi ki:

  Selam çok renkli bir kişiliğe sahibim. Pozitif bir insanım ve bu enerjimin ses tonuma yansıtıyorum.Bu işi gerçekten başarabileceğime inanıyorum.Dilerim günün birinde fark edilirim.Teşekkürler…

 • Müzeyyen Abak dedi ki:

  Seslendirme yapmak istiyorum bu işi yapabileceğime inanıyorum umarim bir gün bende aranan bir ses olabilirim:) teşekkür ederim

 • ilknur dedi ki:

  ben gülmeyi seven ve pozitif bir kişiliğe sahip birisiyim şarkı söylemeyi çok seviyorum sesim de fena değil umarım bana da ihtiyaç wardir

Yorum yazabilirsiniz...

Not: Yorumunuz moderatör tarafından onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.